25 lis Brak komentarzy admin Nubis , ,

W obecnych czasach, gdy panuje pandemia, wiele sklepów życzy sobie, by wykonywać płatności zbliżeniowe. Są one pozornie bezpieczne, ale też niosą pewne ryzyko. Zdarza się, że ktoś zgubi kartę do bankomatu i wówczas nieuczciwy znalazca może nią płacić. Podobnie jest w przypadku, gdy karta zostanie skradziona, trzeba ją czym prędzej zastrzec w swoim banku, aby uniknąć kłopotów.

Interesującym rozwiązaniem dla osób, którym nie starcza do wypłaty, jest karta kredytowa. Niektóre banki oferują ją swoim klientom na dogodnych warunkach. Posiadacz karty kredytowej może nią płacić bez dodatkowych opłat, ale często za wybieranie pieniędzy z bankomatu pobierana jest spora prowizja. Trzeba też uważać na terminy spłaty karty kredytowej i nie spóźniać się z płatnościami, bo wtedy są naliczane karne odsetki. Karta kredytowa to raczej luksus dla osób bogatszych, które mogą sobie w ciągu miesiąca pozwolić na jakiś extra wydatek, a ich pensja wystarczy potem z powodzeniem na spłacenie karty. Od jakiegoś czasu popularnym sposobem płacenia stał się blik. Płacenie blikiem jest łatwe i wygodne. Ale też wymaga dostępu do bankowości elektronicznej, bo bez tego nie można robić transakcji blikiem.

Postęp techniczny sprawił, że większość, a może nawet wszystkie obecnie zakładane konta mają aplikacje internetowe. Ktoś, kto jest posiadaczem starego, tradycyjnego konta, dużo na tym traci. Nie ma na przykład dostępu do stanu swojego konta, nie wie, ile mu zostało na nim pieniędzy. Zdarza się jeszcze, że starsi, niewykształceni ludzie nie radzą sobie z bankowością elektroniczną. Im pozostaje konto tradycyjne. A zdarza się nawet, że niektóre osoby wcale nie posiadają konta w banku, a ich emerytury, bądź renty przynosi do domu listonosz. Tak jest oczywiście w przypadku starszych osób, które najczęściej są samotne. Ale bywa i odwrotnie, wielu seniorów potrafi obsługiwać blik, posiadają oni karty, dzięki którym są możliwe płatności zbliżeniowe, i nieobca im również karta kredytowa. Karta kredytowa, jak sama nazwa wskazuje jest swego rodzaju kredytem oferowanym przez bank, i tylko od właściciela karty zależy, czy umiejętnie i sensownie wykorzysta daną mu okazję.

Bywa też tak, że ktoś zapomni o spłacie karty kredytowej, ale wtedy nie pomogą żadne tłumaczenia, musi ponieść konsekwencje swojej lekkomyślności lub roztargnienia. Karta kredytowa to sposób na wydłużenie spłaty na przykład za zakup mebli, czy telewizora, ale są tu tez pułapki, już wcześniej omawiane. Trzeba bardzo przestrzegać dat i terminów, żeby nie musieć ponosić przykrych konsekwencji. Natomiast płatności zbliżeniowe są bezpieczne o tyle, o ile bardzo pilnuje się portfela i nie naraża się na stratę karty. Dobrym rozwiązaniem dla młodych jest niewątpliwie blik, tu raczej nie ma powodów do obaw, jest on bezpieczny i bezpłatny. W dobie pandemii warto płacić kartą lub blikiem, bo wtedy nie jesteśmy bezpośrednio narażeni na kontakt z pieniędzmi, które też mogą być źródłem zakażeń wirusem. Każdy powinien postępować tak, jak go na to stać i jak potrafi, by odpowiednio zarządzać swoimi finansami.