3 lip Brak komentarzy admin Nubis , ,

Warszawa, największe miasto Polski, jest zarazem największym w kraju ośrodkiem działalności ekonomicznej i największym rynkiem lokali biznesowych. Większość dużych i średnich przedsiębiorstw działających na rynku ogólnokrajowym ma swoją siedzibę właśnie w stolicy. Także mniejsze przedsiębiorstwa, mające swoje siedziby w innych miastach, odczuwają często potrzebę zakupu dodatkowego biura w Warszawie. Największy w kraju jest także warszawski rynek obiektów magazynowych i lokali usługowych. Pomimo dużych rozmiarów rynku, z zakupem lokalu firmowego w Warszawie wiąże się jednak wiele specyficznych trudności.

Musimy mieć na uwadze fakt, że uzyskanie kredytu na zakup lokalu firmowego jest obecnie trudne – dotyczy to zwłaszcza Warszawy. Banki niechętnie udzielają kredytów przedsiębiorstwom, zwłaszcza małym firmom: nie mają bowiem zaufania do długookresowej stabilności ich dochodów. Często łatwiej będzie nam uzyskać przeznaczony dla osób prywatnych kredyt hipoteczny, a następnie zmienić przeznaczenie zakupionego lokalu na cele biurowe. Problemem rynku warszawskiego jest duża ilość gruntów nieuregulowanych, a także kwestie związane z reprywatyzacją i roszczeniami dawnych właścicielu budynków i gruntów. Brak możliwości wpisu do księgi wieczystej oznacza w przypadku większości banków brak możliwości uzyskania kredytu. Nieliczne banki, które udzielają kredytów na lokalach położonych na gruntach nieuregulowanych udzielają ich stosunkowo drogo i na trudnych do spełnienia warunkach. Barierą jest także już sama wysoka cena nieruchomości na terenie Warszawy, a co za tym idzie znaczna wysokość kwoty kredytu.

Wyboru lokali biznesowych dokonujemy dziś zazwyczaj przez kontakt z agencją pośrednictwa lub poprzez ogłoszenia. W przypadku Warszawy proces ten komplikuje już sam duży rozmiar miasta – musimy przeglądać tysiące ogłoszeń i kontaktować się z dziesiątkami agencji. Samo oglądanie lokali jest bardzo czasochłonne, wiele czasu zajmuje również dojazd do nich. Znacznie większa niż w przypadku innych miast Polski jest także rozpiętość cenowa i różnice w standardach oferowanych lokali.

Cena lokalu firmowego w Warszawie zależy przede wszystkim od lokalizacji. Największe znaczenie ma wybór lokalizacji. Wysokie ceny osiągają lokale w Śródmieściu, szczególnie w ścisłym centrum biznesowym położonym w okolicach ulicy Marszałkowskiej. Drogie są także lokalne w dzielnicach takich jak Mokotów i Żoliborz, a także Ochota. Jeśli zależy nam na lokalizacji prestiżowej i bliskości największych centrów ekonomicznych kraju, musimy wybrać lokal położony w Śródmieściu. Godnym uwagi wyborem jest jednak także lokal firmowy na Pradze Północ (Nowa Praga i Stara Praga), ewentualnie na Grochowie lub tzw. bliskiej Woli. Dzielnice te nie cechują się wysokim prestiżem, ceny lokali biznesowych są w nich jednak bliskie, a odległość od ścisłego centrum jest przy tym mała.

Znaczenie ma także położenie lokalu w stosunku do układu zabudowy – zwłaszcza, gdy chodzi o lokal usługowy. Warszawa, w której większość budynków stworzono po 1945 roku, ma stosunkowo niewiele zabudowy w korzystnym dla biznesu układzie pierzejowym, a więc wychodzących „oknami na ulicę”. Komplikuje to oczywiście znacznie możliwość zakupu lokalu usługowego.

Gdy chodzi o lokal magazynowy, wybieramy zazwyczaj obszary podmiejskie, gdzie cena gruntów jest najniższa. W przypadku Warszawy dużą role odgrywa jednak nie tylko cena terenu, ale także rozmiar miasta i związane z nim problemy komunikacyjne. Największą popularnością cieszą się obiekty magazynowe położone przy trasach wylotowych i autostradach, ich dostępność jest jednak niewielka. Warto więc czasem czekać, polując na pojawiające się „okazje rynkowe”.