3 lip Brak komentarzy admin Nubis , , ,

Banki oferują coraz więcej produktów finansowych. Wśród nich są oczywiście kredyty. Jednak i pod tym kątem wyróżnić można kilka rodzajów kredytów. Jednym z nich jest kredyt na konkretny cel. Produkt ten cieszy się coraz większą popularnością.

Z kredytami celowymi mamy do czynienia bardzo często. Najpopularniejszym tego typu kredytem jest kredyt hipoteczny lub kredyt samochodowy. W takim przypadku kredyt zaciągany jest na konkretny cel. Na zakup mieszkania lub samochodu. To co cechuje kredyt celowy to fakt, iż pozyskanych w ten sposób środków finansowych nie można przeznaczyć na inny cel niż te wskazany we wniosku kredytowym.

Dlaczego kredyty celowe cieszą się coraz większą popularnością? Jest tak przede wszystkim dlatego, iż taki kredyt często można pozyskać na dużo korzystniejszych warunkach niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Oczywiście coś za coś. Kredyt gotówkowy często udzielany na nieco mniej preferencyjnych warunkach niż ten celowy, ale środki można wykorzystać na taki cel na jaki tylko się chce. Jeśli jednak zależy nam na pozyskaniu kredytu na dużo korzystniejszych warunkach wówczas konieczne jest wcześniejsze dokładne określenie celu, na który środki zostaną wykorzystane. Przykładem takie celu może być wspomniany już wcześniej samochód. Co ważne nie ma tu wymogu zakupu nowego auta z salonu. Samochód zakupiony na kredyt celowy może być samochodem używanym, a także może być odkupiony od osoby prywatnej.

Wspomniano wcześniej, że kredyty celowe najczęściej udzielane są na dużo korzystniejszych warunkach w porównaniu kredytami gotówkowymi. Jest tak przede wszystkim dlatego, iż takie kredyty są dużo lepiej zabezpieczone. Innymi słowy, jeśli kredyt nie będzie spłacany bank zawsze ma prawo zająć mienie, które za środki w ramach tego kredytu zostało zakupione.

Jak to w życiu często bywa, czasem nasze finanse nie pozwalają nam na zakup np. wymarzonego celu. Tu pomóc może wspomniany kredyt na określony cel. Jednak, aby taki kredyt uzyskać spełnić należy kilka istotnych warunków. Przede wszystkim należy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Jest to warunek konieczny. W celu podjęcia decyzji dla banku ważne będą informacje dotyczące wysokości naszego zatrudnienia oraz formy zatrudnienia. Bardzo istotna będzie także nasze historia kredytowa. Innymi słowy to na ile jako klient jesteśmy dla banku wiarygodni. Nie jest to zasadą (z wyjątkiem kredytu hipotecznego), że bank chcą udzielić kredytu celowego będzie wymagał od nas wkładu własnego. Analizują i porównując oferty banków koniecznie należy zwrócić na to uwagę.

Kredyt celowy jak i każdy inny kredyt nie ma wpływu na nasze podatki. Innymi słowy z punktu widzenia prawa podatkowego pozyskanie środków finansowych w ramach kredytu na określony cel nie jest traktowane jako przychód. W związku z tym od takiego kredytu nie ma konieczności odprowadzania jakichkolwiek podatków. Czasem w tej kwestii pojawiały się wątpliwości wśród klientów banków w związku z tym warto jasno tę sytuację wyjaśnić. Zaciągnięcie kredytu celowego nie wiąże nie z obciążeniami podatkowymi.