20 lut Brak komentarzy admin Nubis , , ,

Rynek zawodowy przed młodymi osobami którzy poszukują zatrudnienia stawia nie małe wyzwania. W wielu miejscach, poza posiadaniem odpowiedniego wykształcenia ważne jest również doświadczenie zdobyte na podobnym stanowisku. Bardzo często, to właśnie zdobyte wcześniej umiejętności mogą przesądzić o tym, iż konkretny kandydat zdobędzie pracę etatową. Dobrze jest o tym pomyśleć jeszcze w trakcie nauki – w późniejszym etapie praktyka zawodowa może stać się kluczem do sukcesu. Jak zdobywać doświadczenie zawodowe, a przy tym nie zostać chłopcem czy dziewczyną na posyłki?

Zaplanuj karierę zawodową
Nastolatek, który staje przed wyborem szkoły średniej nie zawsze jeszcze jest do końca przekonany o tym, co chciałby w życiu robić. Również studenci często zmieniają profil kształcenia, gdyż początkowe wybory nie zawsze spełniają ich oczekiwania. Aby uniknąć ewentualnych błędów, warto przed ostateczną decyzją o kierunku ścieżki edukacji udać się do doradcy zawodowego, który w oparciu o przeprowadzoną rozmowę oraz wykorzystując specjalistyczne testy określi predyspozycje zawodowe i pomoże zdecydować, w jakim kierunku warto się rozwijać. Oczywiście, dobrze jest w takim przypadku wziąć pod uwagę osobiste zainteresowania. By utwierdzić się w przekonaniu, iż wybór jest właściwy, można spróbować w ramach wolontariatu przez niedługi czas sprawdzić się na wybranym stanowisku. Kolejnym krokiem powinna być praktyka zawodowa. W tych placówkach edukacyjnych, które posiadają zawodowy profil kształcenia, praktyki takie są obowiązkowym elementem zapisanym w profilu kształcenia. Również bardzo dużo szkół wyższych, przed wydaniem dyplomu wymaga, aby student wykonał praktykę zawodową w określonym wymiarze godzin. Doświadczenie które się zdobędzie z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi zdobycie wymarzonego zatrudnienia.

Gdzie szukać praktyk zawodowych?
Jeżeli chodzi o uczelnie wyższe, to dobrze jest korzystać w tym względzie z porad jakich udzielają biura karier, które funkcjonują przy większości uczelni zarówno prywatnych jak i państwowych. Przyszły praktykant a także pracodawca umożliwiający zrobienie praktyki u siebie w firmie powinni podpisać specjalną umowę w której określi się na przykład liczbę godzin oraz szczegółowy program praktyk. Bardzo wiele firm decyduje się na organizowanie u siebie praktyk zawodowych. Korzyść z tego odnoszą obydwie strony – osoba odbywająca praktykę zdobywa doświadczenie, a a w firmie pojawia się dodatkowa osoba do pomocy.

Korzyści z odbywania praktyk zawodowych
Jakie korzyści można uzyskać z wykonywania praktyk jeszcze w czasie trwania nauki? Można ich wymienić przynajmniej kilka. W pierwszej kolejności, można zdobyć doświadczenie, które jest bardzo pożądane przez przyszłych rekruterów. Poza tym, praktykant zaznajamia się nie tylko z obowiązkami dla pracowników lecz także poznaje życie zawodowe – uczy się relacji między ludźmi jakie panują w zakładzie pracy, jak również nabywa pierwszych umiejętności negocjacyjnych. Często dzieje się również w ten sposób, że ukontentowany z pracy praktykanta pracodawca proponuje takiej osobie w przyszłości możliwość zatrudnienia. Dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę i karierę zawodową zaplanować w taki sposób, by w przyszłości nie mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem wymarzonej pracy – konkurencja jest bowiem z roku na rok bardziej zacięta. Aby umocnić własną pozycję na początku ścieżki kariery warto doskonale dopasować się do wymagań jakie panują na rynku zatrudnienia w naszym państwie.